W kwietniu i maju bieżącego roku realizowaliśmy w SP nr 1 projekt "W teatrze duszy mojej", który miał służyć wprowadzeniu naszych wychowanków w magiczny świat teatru. Projekt był pomyślany jako szkolne obchody Roku Teatru Publicznego, który obecnie trwa.
W trakcie tego przedsięwzięcia uczniowie klas czwartych przygotowali przedstawiana oparte na popularnych baśniach, piątoklasiści zapoznali się z historią teatru i przedstawili ją kolegom w postaci efektownych gazetek ściennych oraz prezentacji , szóstoklasiści nagrywali słuchowiska na podstawie „ Hobbita” Tolkiena oraz mieli okazję spotkać się z niewidomym podróżnikiem i działaczem społecznym Pawłem Urbańskim, aby przekonać się, że dobrze można widzieć nie tylko oczami.
Duże zainteresowanie uczniów wzbudził konkurs „ Czyje to oczy?” . Trzeba było zgadnąć, czyje oczy kryją się za maskami na wyeksponowanych w holu szkoły zdjęciach.
W ramach projektu zostały ogłoszone dwa konkursy literackie : konkurs na wiersz „W teatrze życia” oraz konkurs na opowiadanie „Dobrze można widzieć nie tylko oczami”.
Zgłoszone przez uczniów prace były bardzo dobre, dlatego komisja miała duży problem z wyborem tych zwycięskich.
Finał projektu miał miejsce 16 czerwca. Najpierw klasy czwarte zaprezentowały inscenizacje teatralne baśni. Klasa 4 a pokazała „Kota w butach”, kl. 4 b zaprezentowała nowatorską wersję „Księżniczki na ziarnku grochu”, a kl. 4 c przygotowała „Królową Śniegu” według oryginalnej adaptacji scenicznej Brygidy Pokorskiej. Przedstawienia stały na wysokim poziomie i bardzo podobały się publiczności z klas starszych i młodszych. W każdym z nich brali udział wszyscy uczniowie klasy , pełniąc rozmaite teatralne role- od aktora do inspicjenta.
Kolejny punkt finału stanowiła prezentacja laureatów konkursów literackich. Zwycięzcy przedstawili także fragmenty swoich utworów, z którymi będzie się można zapoznać w całości na naszej stronie.
Oto lista laureatów:
I. Kategoria słuchowisko:
Antoni Dąbruś, Kacper Chmielewski, Mateusz Gajda, Mikołaj Dynerowicz, Mateusz Hibner – klasa VI c
II. Kategoria opowiadanie „Dobrze można widzieć nie tylko oczami”
Klasy IV: Julia Czosnek, klasa IV b
Jan Pawelec, klasa IV a
Klasy V: Natalia Wojtkiewicz, klasa V a
Klasy VI: Barbara Rowińska, klasa VI a
Oliwia Neverovič, klasa VI a
III. Kategoria wiersz „W teatrze życia”
Klasy IV: Brygida Pokorska, klasa IV c
Klasy V: Aleksandra Strzelecka, klasa V b
Klasy VI: Michał Patkowski, klasa VI a
Wyróżnienia:
Natalia Stosio, klasa IV a
Katarzyna Koguciuk, klasa IV a
Bartłomiej Zieliński, klasa IV a
Patryk Radecki, klasa IV a
IV. Kategoria prezentacja „Historia teatru”
Kacper Guzewicz, klasa V c
V. Konkurs „Zgadnij, czyje to oczy?
Marta Redlik, klasa I d
Barbara Rowińska, klasa VI a
Na widzów finału czekały także niespodzianki – nad całym przedsięwzięciem unosił się bowiem duch Szekspira. Na początku spotkania szóstoklasiści pod kierunkiem Agaty Sałacińskej wygłosili zbiorowo dialog Romea i Julii, a zakończenie imprezy stanowił brawurowy taniec czarownic z „Makbeta” oraz słynny monolog Hamleta wygłoszony poruszająco przez Michała Patkowskiego z klasy VI a. Czyżby narodził się nowy sceniczny talent?
Pomysłodawczyniami i realizatorkami opisanego przedsięwzięcia były Iwona Skiba i Anna Kowalczyk przy współpracy Elżbiety Furmanik – Kurczak , Ewy Pulik i Agaty Sałacińskiej.
AK